Co powinno się wozić w samochodzie latem?

0
65
Co powinno się wozić w samochodzie latem?

Wielu kierowców często zastanawia się, co wozić w swoim samochodzie, a po nieprzyjemnej sytuacji na drodze często uzupełnia asortyment wożony w bagażniku bądź kabinie. Mądrość po szkodzie cechuje wielu kierowców. Co zatem warto wozić w samochodzie latem?

Przegrzanie silnika w czasie dużych upałów

Kiedy temperatura staje się wysoka może to również powodować trudności w eksploatacji samochodu. W skrajnych sytuacjach rośnie temperatura płynu chłodniczego. Kiedy silnik ulegnie przegrzaniu bezwzględnie trzeba się zatrzymać na poboczu lub parkingu, jeśli jest taka możliwość, nie wyłączać silnika, a następnie podnieść maskę by mógł się ochłodzić. Potem można włączyć maksymalny nawiew. Temperatura powinna wrócić do normalnego poziomu i wtedy można wyłączyć silnik. Teraz pozostaje sprawdzić co w trawie piszczy… czyli z jaką awarią mamy do czynienia. Może się okazać, że poziom płynu chłodniczego się obniżył. Można go uzupełnić. Warto, aby zawartość bagażnika uzupełniona została o płyn chłodniczy. Może się jednak okazać, że awaria jest poważniejsza i awarii uległ wentylator lub termostat. Wyciek płynu spowodować może zalanie części silnika, a w takiej sytuacji najlepiej wezwać pomoc drogową.

Przymusowa wymiana opony

Może się okazać, że będąc w drodze na wakacje złapie się gumę i wtedy będzie trzeba wymienić koło na zapasowe. Poza kołem wyposażenie auta powinno zwierać lewarek, a także olej w razie gdyby trzeba było nasmarować podnośnik. Oczywiście nie można zapomnieć o pompce nożnej do opon. Wożony długi czas zapas nawet jeśli był napompowany, mógł utracić część ciśnienia, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić i dopompować. Wożenie wszystkich tych akcesoriów w przypadku, gdy wybierasz się na urlop i bagażnik masz wypełniony bagażami może być problematyczne. Dodatkowo nie możesz zapomnieć o rękawicach roboczych, dzięki którym nie pobrudzisz sobie rąk. Oczywiście trzeba mieć również zestaw narzędzi: kluczy, wkrętaków czy szczypcy. W razie każdej niespodziewanej awarii takie wyposażenie auta na pewno się przyda. Warto również wozić ze sobą taśmę izolacyjną. Jeśli jednak nie jest się wprawnym w drobnych naprawach, umożliwiających dojechanie chociaż do najbliższego warsztatu, by dokonać pełnej diagnostyki problemu, lepiej zadzwonić po pomoc drogową. Warto w długiej trasie mieć również na wyposażeniu ładowarkę samochodową, dzięki której naładujemy telefon, jeśli samochód całkowicie nie odmówił posłuszeństwa. W takiej sytuacji pozostaje nam zatrzymać się, wyciągnąć trójkąt ostrzegawczy, najlepiej także kamizelkę odblaskową i poprosić o wezwanie pomocy drogowej innego kierowcę. Latem w dalekiej podróży, w upalnej pogodzie, kiedy asfalt potrafi być bardzo rozgrzany, trzeba sprawdzać stan bieżnika, gdyż w ekstremalnej sytuacji opona może nawet wystrzelić. Jeśli nie mamy ze sobą zapasu, koniecznie musimy zadzwonić po pomoc drogową, by nie doszło do wypadku.

Rozładowanie akumulatora

Rozładowanie akumulatoraNie tylko w czasie zimy akumulator w samochodzie może odmówić nam posłuszeństwa. Także latem, kiedy temperatury są ekstremalne, a w czasie urlopu samochód długo stoi na parkingu nieeksploatowany, może dojść do rozładowania akumulatora. Dlatego warto wozić ze sobą odpowiedniej jakości kable do ładowania akumulatora. Nie powinny być zbyt cienkie, ze względu na nagrzewanie podczas eksploatacji. Najlepiej więc na nich nie oszczędzać i wozić jako zawartość bagażnika. W ten sposób będziemy mogli podłączyć się do innego samochodu i podładować akumulator. Zapobiegawczość pozwoli cieszyć się urlopem i wrócić z niego bez problemu do domu. Może się jednak zdarzyć, że mimo podłączenia, trudno naładować akumulator. Wtedy najlepiej na kilkanaście minut włączyć silnik w działającym samochodzie, po tym zabiegu, wszystko powinno pójść dobrze. Jeśli jednak wybieramy się w bardzo długą trasę jest ryzyko, że takie podładowanie akumulatora nie wystarczy. Może się również zdarzyć, że mimo próby ładowania nie udaje się uruchomić silnika. Wtedy będzie trzeba zadzwonić po pomoc drogową. Sprawdzi ona czy akumulator jest przyczyna problemu z odpaleniem silnika, czy nie mamy do czynienia z niesprawnym alternatorem, ładującym akumulator.

Holowanie do warsztatu w przypadku większej awarii

Choć samochód przeważnie wyposażony jest w hak holowniczy, nie każdy kierowca pamięta o wożeniu ze sobą linki holowniczej, a to duży błąd. W sytuacji, gdy zdarzy nam się niespodziewana awaria, inny samochód może holować nas do najbliższego warsztatu. Jeśli wyposażenie auta nie zawiera linki holowniczej, pozostaje zadzwonić po pomoc drogową, która przyjedzie pomóc przetransportować samochód do warsztatu.

Jakie sytuacje poza tym mogą nas zaskoczyć latem i jaka powinna być zawartość bagażnika?

Niezależnie od wszystkiego obligatoryjnie wozi się gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Warto mieć również apteczkę pierwszej pomocy i kamizelkę odblaskową. Poza narzędziami i zapasowym kołem oraz lewarkiem, warto wozić ze sobą latarkę czołową, która przyda się, jeśli awaria spotka nas po zmroku. Nie warto jednak w takich warunkach zabierać się za samodzielną naprawę, chyba że to jakaś drobna kwestia. Niemniej jednak czołówka pozwoli nam się zorientować w sytuacji i opisać dokładniej problem, gdy będziemy dzwonić po pomoc drogową. Odpowiednie wyposażenie auta pozwoli nam przygotować się na niespodziewane sytuacje na drodze i awarie, które mogą wystąpić latem. Warto pamiętać również o wożeniu ze sobą zapasowych żarówek, jeśli przestaną świecić nie będziemy musieli szukać np. na odludziu najbliższego sklepu. Jeśli jednak jesteśmy z natury zapominalscy zawsze możemy liczyć na pomoc drogową.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://drogowipomocnicy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj