in

Domy z drewna: krótkotrwały trend czy długoletnia tradycja?

Na ulicach wielu miast można zobaczyć drewniane budynki. Pomysł na budowę domów z drewna jest znany nie od dziś, jednak pytanie brzmi: czy to tylko krótkotrwały trend czy długoletnia tradycja?

Budynki drewniane: trend czy tradycja?

Mimo, że domy z drewna powstają już od tysięcy lat, to dopiero od niedawna można było zaobserwować wzrost popularności tego naturalnego surowca jako materiału budowlanego – przynajmniej w Polsce. W XXI wieku coraz więcej osób decyduje się na odejście od standardowych materiałów budowlanych, takich jak cegła czy beton, aby wybrać drewno. Jednak warto pamiętać, że domki drewniane mają zarówno swoje zalety jak i wady, a najważniejszym aspektem przy wyborze materiału na własne cztery ściany jest podejmowanie świadomej decyzji. Dlatego tak ważne jest, aby ocenić plusy i minusy domów z drewna.

Domy drewniane: ocena zalet

Prawda jest taka, że drewno posiada wiele niezwykłych właściwości. Należy do nich m.in. to, że jako materiał budowlany drewno jest:

  • Ekologiczne

Drewno jest naturalnym surowcem oraz niezwykle ekologicznym materiałem, ponieważ nie jest w żaden sposób wytwarzane w procesie produkcji. Drewno poprzez swoją niezwykłą budowę magazynuje dwutlenek węgla z atmosfery. Ponadto, doskonale nadaje się do recyklingu i biodegradacji.

  • Energooszczędne

Drewno posiada nadzwyczajne właściwości termoizolacyjne (za sprawą pęcherzyków powietrza w strukturze), dzięki którym w drewnianym domu utrzymana jest optymalna temperatura – latem jest chłodno, a zimą ciepło. Właśnie z tego powodu drewno jest wysoce energooszczędne – w okresie grzewczym można zaoszczędzić nawet do 60%.

  • Estetyczne

Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego posiada tak wiele niezwykłych walorów estetycznych. Przepiękna paleta kolorów oraz unikalna faktura sprawiają, że drewniane domki prezentują się niebywale pięknie oraz potrafią zachwycić.

  • Wysoce uniwersalne

Drewno jest surowcem elastycznym, trwałym oraz wytrzymałym. Te cechy sprawiają, że jest ono wyjątkowo uniwersalnym materiałem budowlanym, z którego może powstać praktycznie każdy projekt budynku – od domu jednopiętrowego, aż po wieżowiec.

  • Opłacalne

Drewno jest opłacalnym materiałem z racji tego, że jest korzystne cenowo. Dzieje się tak, ponieważ ten surowiec jest ogólnodostępny i może być pozyskiwany lokalnie. Ponadto, jest również materiałem bardzo lekkim, co skutkuje szybszą budową, a tym samym obniżeniem kosztów.

Domy drewniane: ocena wad

Domy z drewna posiadają również swoje wady. Do najbardziej powszechnych należy to, że takie konstrukcje są:

  • Podatne na wpływ warunków atmosferycznych

Jako, że drewno jest surowcem naturalnym, to jest podatne na niekorzystne warunki pogodowe. Nadmierne słońce, silny wiatr, czy obfity deszcz lub śnieg w znacznym stopniu niszczą strukturę drewna, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń, takich jak: pojawiania się pęknięć, szpar, czy gnicia drewna.

  • Czasochłonne i pracochłonne w utrzymaniu

Drewno należy otoczyć szczególną opieką, aby mogło przetrwać lata w nienagannej kondycji. W tym celu konieczne jest wprowadzanie planowych oraz systematycznych prac konserwacyjnych, do których należy: malowanie, bejcowanie, uszczelnianie rynien, usuwanie szkodników, czy naprawa wszelkich uszkodzeń.

Nie jest tajemnicą, że drewniane domy są budowane na ulicach w wielu miastach na świecie i cieszą się ogromną popularnością. Takie konstrukcje powstają już od wielu lat, jednak ludzie zaczęli doceniać ich niezwykłe zalety dopiero od niedawna. Dlatego można śmiało powiedzieć, że domy z drewna to zarówno trend jak i tradycja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dotacja z PUP na otwarcie działalności

Dotacja z PUP na otwarcie działalności

Do czego służą artykuły promocyjne?

Do czego służą artykuły promocyjne?