in

Druk 3D dla elektroników – Budowa drukarki 3D

W dzisiejszych czasach druk 3D staje się coraz popularniejszą metodą wytwarzania przedmiotów. Za tym trendem idą także zmiany i rozwój głównego „aktora” tej formy produkcji – drukarki 3D. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić budowę drukarki 3D – urządzenia odpowiedzialnego za wytwarzanie przedmiotów metodą przyrostową. Czy druk 3D dla elektroników wraz z opisaniem budowy drukarki 3D przestanie być tajemnicą? Zapraszamy do lektury!

Podstawowe elementy konstrukcyjne drukarki 3D – rama, oraz stół roboczy

Rama drukarki 3D oraz podgrzewany stół roboczy to podstawowe elementy konstrukcji drukarki 3D. Do ramy montowane są wszystkie elementy drukarki 3D takie jak płyta główna, ekstruder, ramię i głowica, a także silniki i łożyska. Z kolei podgrzewany stół, to element stanowiący płaszczyznę na której tworzony jest detal – efekt druku 3D.

Silniki krokowe – napęd drukarki 3D oraz ich sterowniki – elektronika drukarki 3D

Silniki krokowe to elementy napędowe drukarki 3D. Służą do poruszania elementami ramy, na których zamontowana jest głowica i ekstruder. Są zarządzane przez komponenty płyty głównej drukarki 3D, poprzez dedykowane sterowniki. Ich bezawaryjna i wydajna praca ma wpływ na prędkość druku 3D, a także jego dokładność.

Płyta główna drukarki 3D – centrum zarządzania pracą drukarki 3D

To serce całej drukarki 3D. Na poziomie płyty głównej drukarki 3D przetwarzane są informacje o modelu do druku 3D, a także inicjowane są operacje takiej jak utrzymywanie temperatury stołu roboczego, czy ruch głowicy oraz pracę ekstrudera. Wysoka jakość tego komponentu jest krytyczna dla jakości pracy drukarki 3D.

Głowica i ekstruder – „narzędzia” drukarki 3D

Głowica drukarki 3D, której częścią jest ekstruder jest odpowiedzialna za nakładanie kolejnych warstw rozgrzanego tworzywa sztucznego. W tej części drukarki tworzywo jest podgrzewane, a następnie „wyciskane” poprzez ekstruder w zaplanowany przez płytę główną drukarki 3D sposób. Zobacz więcej na https://plastcore.pl/nasze-uslugi/

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jak wybrać kombinezon motocyklowy?

Jak wybrać kombinezon motocyklowy?

Do Wielkiej Brytanii tylko busem!

Do Wielkiej Brytanii tylko busem!