Mity na temat braku OC

0
48
Mity na temat braku OC

O obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC) krąży wiele opinii, które wcale nie muszą być prawdziwe, postaram się rozwiać najczęstsze wątpliwości związane z tym typem polisy.

Po pierwsze w powszechnej opinii przyjęło się myśleć, że tylko policja podczas kontroli drogowej ma możliwość sprawdzenia, czy posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Nie jest to prawdą, ponieważ od pewnego czasu istnieje ogólnopolski system wirtualnej kontroli OC, który administrowany jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), ale również wydział komunikacji, czy straż graniczna może dokonać takiej kontroli.

Kolejne wątpliwości związane z brakiem obowiązkowej polisy, dotyczą kar nakładanych na właścicieli i kierujących takimi pojazdami. Również w tym wypadku zmieniły się przepisy, wprawdzie taki samochód nie zostanie już odholowany na koszt właściciela, ale nie ominie go kara. Po pierwsze na kierującego takim pojazdem zostanie nałożony mandat przez policję, a na właściciela nieubezpieczonego samochodu kara zasądzona przez UFG. Znaczy to, że zarówno właściciel jak i kierujący nieubezpieczonym samochodem dzielą odpowiedzialność za ewentualne wypadki, które zostaną spowodowane. Świadczenia osobom poszkodowanym w takich zdarzeniach wypłaca UFG, a następnie występuje o zwrot całej wypłaconej sumy.

Często myślimy, że jeżeli mamy stare, niesprawne auto, którego nie używamy nie mamy obowiązku wykupywania polisy na nie. Jest to nierzadka pomyłka, jednak przepisy mówią wyraźnie, że dopóki pojazd jest zarejestrowany powinniśmy go ubezpieczyć, bez względu na jego sprawność i zdolność do użytku.

Reasumując, nie ma co oszczędzać na ubezpieczeniu OC, to znaczy jak najbardziej należy kupić jak najtańsze. „W końcu to nie Ty będziesz beneficjentem odszkodowania z Twojego OC lecz ten któremu Ty wyrządzisz szkodę, z Twojej winy. Niektórzy tego sobie nie uświadamiają, myląc obowiązkowe ubezpieczenie OC z dobrowolnym ubezpieczeniem AC” – mówi Robert Grabowski prowadzący serwis pamietnikwindykatora.pl. Natomiast brak obowiązkowego ubezpieczenia czyli OC kalkuluje się – szkoda nerwów spowodowanych stresem, że nas skontrolują lub że spowodujemy kolizję lub co gorsza – wypadek no i oczywiście gdy tak się stanie, to konsekwencje finansowe będą niebagatelne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj