in

Przegląd samochodu może uchronić nas od wypadku

Przegląd samochodu to konieczność – wiedzą to wszyscy posiadacze czterech kółek. Jednak dla laika zagadnienie to może być szczególnie trudne. Czym jest przegląd? Dlaczego jego regularne wykonywanie jest tak bardzo istotne dla pojazdu, jak i jego właściciela?

Co to znaczy „przegląd samochodu”?

Przeglądem samochodu nazywamy wizytę w warsztacie diagnostycznym, w którym fachowiec sprawdza, czy dany pojazd jest sprawny i czy poruszanie się nim po drogach nie stwarza niebezpieczeństwa dla innych pojazdów w ruchu drogowym. Pracownik stacji diagnostycznej sprawdza między innymi zbieżność kół pojazdu, sprawność hamulców, obecność elementów oświetlenia niezbędnych do jazdy po zmroku lub warunkach szczególnych. Co więcej, od kilku lat na tapetę brana jest także emisja spalin i to, czy samochód nie emituje ich zbyt dużej ilości.

Dlaczego przegląd samochodu jest ważny?

Posiadanie sprawnego pojazdu to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczne poruszanie się po ulicach. Dokonywanie okresowych przeglądów samochodów daje kierowcom pewność, że ich własne cztery kółka posiadają wszystko co niezbędne do jazdy. Przegląd pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak stłuczki i kolizje spowodowane niesprawnym lub częściowo zużytym układem hamulcowym; wielu kierowców nie wiedziało nawet, że ich auta wymagają wymiany klocków czy tarcz hamulcowych, gdyby nie ujawnił tego przegląd okresowy.

Mandat za brak przeglądu

Inną przykrą konsekwencją nie wykonania okresowego przeglądu pojazdu jest zabranie dowodu rejestracyjnego przez policję w przypadku kontroli drogowej. Obecnie zgodnie z przepisami prawa udział w ruchu drogowych samochodów nie posiadających ważnego przeglądu technicznego – jest nielegalny i grozi otrzymaniem mandatu karnego. Oczywiście jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ pojazdy nie posiadające dokumentu świadczącego o wykonanym przeglądzie stanowią niebezpieczeństwo w ruchu publicznym.

Jak widać konsekwencji płynących z nieposiadania aktualnego przeglądu technicznego samochodu osobowego jest mnóstwo. Z tego powodu nie warto czekać, aż policja wystawi odpowiedni mandat; lepiej zatroszczyć się o stosowny wpis w dokumentach pojazdu już teraz. W tym celu należy skontaktować się z renomowaną stacją diagnostyczną lub warsztatem wykonującym przeglądy, na przykład: www.skpautometr.waw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posadzki przemysłowe

Posadzki przemysłowe

Taśmy i znaczniki podłogowe - kiedy i gdzie się je stosuje?

Taśmy i znaczniki podłogowe – kiedy i gdzie się je stosuje?