in

Skuteczne pranie tapicerki samochodowej – co warto wiedzieć?

Każda tapicerka samochodowa, od czasu do czasu, wymaga czyszczenia. Jest ona bez przerwy narażona na zabrudzenia. Kurz, błoto, rozlany sok czy jedzenie, które spożywamy w samochodzie powodują, że z czasem materiał na fotelach niszczy się, plami i przeciera. Niemały wkład ma również światło słoneczne, które powoduje blaknięcie obić oraz przebarwienia. Jednak na te warunki praktycznie nie mamy wpływu, natomiast utrzymanie tapicerki w czystości jak najbardziej leży w naszej gestii. Jak zaplanować pranie tapicerski w samochodzie? Czy taki zabieg można wykonać na własną rękę?

Czyszczenie tapicerki – czy warto robić to samodzielnie?

Wydawałoby się, że wyczyszczenie foteli i kanapy w samochodzie to prosta sprawa. To prawda, nie jest to skomplikowana czynność. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze wystarczy usunąć tylko widoczne plamy. Często konieczne jest wypranie całego siedziska czy innego elementu fotela, ponieważ środki czyszczące mogą pozostawić zacieki. Takie smugi z biegiem czasu będą bardziej widoczne, gdyż w tych miejscach brud będzie chwytał słabiej. Trzeba liczyć się również z faktem, że silnie działające środki chemiczne mogą lekko lub mocniej odbarwić tkaninę, co stanie się dostrzegalne po wyschnięciu.Skuteczne pranie tapicerki w samochodzie wymaga sięgnięcia po sprawdzone i dobrej jakości środki czyszczące. Nie oszczędzajmy na nich, ponieważ tanie mogą zniszczyć tapicerkę i spowodować mechacenie się włókien. Wybór polecanych detergentów niesie za sobą mniejsze ryzyko uszkodzenia tkaniny niż kupno najtańszych specyfików.Jeśli nie czujemy się na siłach lub nie jesteśmy pewni rezultatu, dobrym pomysłem jest wynajęcie firmy zajmującej się czyszczeniem tapicerek.

Czyszczenie wnętrza samochodu i pranie tapicerki – od czego zacząć?

Przystępując do czyszczenia tapicerki, należy najpierw odkurzyć całe wnętrze auta, by pozbyć się niewidocznych zanieczyszczeń. Po tym zabiegu można przystąpić do właściwego czyszczenia. W jaki sposób prać tapicerkę samochodową?

 

Jeżeli używamy gotowych preparatów, instrukcja ich użycia znajduje się na opakowaniu . Dostosowanie się do zaleceń zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także skuteczne wyczyszczenie każdego zabrudzenia. Gdy wolimy użyć naturalnych środków, własnoręcznie przygotowanych z dostępnych nam produktów, musimy liczyć się z tym, że sporządzona przez nas mikstura nie poradzi sobie z każdą plamą.Środki czystości polecane do wnętrz samochodowych. Oto kilka preparatów i mikstur, które pomogą wywabić niektóre plamy z tapicerki:

 

  • sok z cytryny – świeży sok należy szybko nałożyć na dopiero co powstałą plamę z herbaty lub soku. Kwas zawarty w soku radzi sobie z takimi plamami rozjaśniając je, a nawet całkiem usuwając,
  • woda z octem – mieszanina octu z wodą doskonale nadaje się do wywabiania plam z kawy i innych barwiących napojów,
  • talk – dobrze radzi sobie z tłustymi plamami,
  • płyn do naczyń –podobnie jak talk usuwa tłuste plamy spożywcze oraz przemysłowe.Powyższe mikstury i specyfiki sprawdzą się na świeżych plamach. Pranie tapicerki samochodowej jest trudniejsze, gdy plamy zdążą już zaschnąć. Wtedy można użyć:
  • pianki – należy ją nanieść na plamę, a po pewnym czasie odkurzyć. Tapicerka powinna pozostać czysta,
  • sprayu – spryskanie miejsca zabrudzenia, a następnie wyszorowanie go szczoteczką powinno całkowicie zlikwidować wcześniejszą plamę,
  • odplamiacze – to najskuteczniejsze środki czystości. Aby usunąć zabrudzenie, należy nałożyć preparat na plamę, lekko wetrzeć by substancja czyszcząca miała czas zadziałać, a następnie przetrzeć czystą i wilgotną szmatką. Po określonym przez producenta czasie plama powinna zniknąć bez śladu. 

 

Jeżeli chodzi o inne elementy wnętrza samochodu, to warto przetrzeć je wodą z mydłem, a następnie świeżo wypłukaną ściereczką jeszcze raz wytrzeć. Po tym zabiegu wszystkie elementy należy osuszyć miękką szmatką.Po zlikwidowaniu zanieczyszczeń i przewietrzeniu samochodu, można rozpocząć komfortową podróż w przyjemnie czystym wnętrzu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy leasing samochodu się opłaca? | poradnik dla przedsiębiorców

Czy leasing samochodu się opłaca? | poradnik dla przedsiębiorców

Jaką montażownicę do opon wybrać?