Czy seniorzy mogą wypożyczać samochody?

0
47
Czy seniorzy mogą wypożyczać samochody?

Wynajem samochodów w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością. Klientami wypożyczalni są osoby w każdym wieku. Najczęściej są to jednak ludzie młodzi lub w wieku średnim. Rzadziej zdarza się, aby to seniorzy byli zainteresowani wypożyczeniem auta na krótki wyjazd za miasto lub rodzinne wakacje. Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia dotyczące maksymalnego wieku kierowców, którzy mogą skorzystać z oferty polskich wypożyczalni?

Czy osoby starsze są zagrożeniem na drogach?

Wiele osób może mieć mylne przeświadczenie o tym, że starsi kierowcy powodują większą liczbę wypadków i są zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tymczasem z ogólnodostępnych statystyk prowadzonych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że seniorzy są jedną z bezpieczniejszych grup wiekowych na polskich drogach. Odsetek wypadków powodowanych przez kierowców po 60. roku życia jest kilkukrotnie mniejszy od osób z przedziału wiekowego 18-24 lata. Z wiekiem wzrasta nie tylko doświadczenie za kierownicą, ale także odpowiedzialność na drodze i lepsze szacowanie ryzyka związanego z niebezpiecznymi zdarzeniami mogącymi pojawić się podczas podróży autem.

Gdzie znaleźć informację na temat maksymalnego wieku kierowców mogących wypożyczyć auto?

W regulaminie każdej wypożyczalni samochodów znajduje się informacja na temat wieku kierowców, którzy mogą skorzystać z usługi wynajmu. Zazwyczaj określona jest jednak tylko dolna granica wynosząca 18 lub 21 lat. Wiele wypożyczalni rezygnuje z podawania maksymalnego wieku osób mogących wypożyczyć auto w ich firmie. Jeżeli jednak wypożyczalnia decyduje się umieścić w regulaminie zapis dotyczący maksymalnego wieku kierowców, to najczęściej wynosi on 70 lub 75 lat.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: W polskim prawie nie istnieje żaden przepis zabraniający kierowania pojazdami osobom, które ukończyły określony rok życia. W związku z tym zapis dotyczący maksymalnego wieku klientów jest indywidualną kwestią każdej wypożyczalni. Z tego powodu zawsze warto czytać regulamin przed zarezerwowaniem konkretnego modelu auta.

Jakie auta są dostępne dla seniorów?

Kierowcy w podeszłym wieku mogą skorzystać z pełnej oferty pojazdów dostępnych we flocie wybranej wypożyczalni. W tym aspekcie nie ma żadnych ograniczeń. Wśród popularnych aut dostępnych w ofercie krótkoterminowego wynajmu samochodów znajdują się przestronne SUV-y, kompleksowo wyposażone rodzinne kompakty, a także niewielkie modele miejskie. Osoby starsze mogą dzięki temu wynająć dowolne auto zarówno na krótki wypad za miasto, jak i wielodniową podróż po całym kraju. Dla wielu z nich wypożyczenie luksusowego samochodu z bogatym wyposażeniem może być spełnieniem motoryzacyjnego marzenia z lat młodzieńczych. Wynajem samochodów to znakomita propozycja dla wszystkich seniorów potrzebujących auta do wykonywania codziennych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj