in

Jaki płyn chłodniczy wybrać?

Chłodzenie silników spalinowych jest niezbędne dla bezpieczeństwa ich eksploatacji. Jeśli wykorzystywany do tego celu płyn będzie miał nieodpowiedni skład lub będzie stary, we wnętrzu układu chłodzenia zaczną odkładać się osady, które ograniczą wydajność chłodzenia i w ostateczności mogą spowodować przegrzanie silnika. Ważne jest również kontrolowanie poziomu płynu. Gdy zauważysz ubytek, możesz dolać płyn dedykowany lub uniwersalny płyn chłodniczy K2 Kuler, który można mieszać z innymi płynami.

Klasyfikacja płynów chłodnicy według technologii produkcji

Współcześnie w sprzedaży znajdziemy trzy główne kategorie płynów chłodniczych. Są to płyny wykonane w technologii IAT, OAT i HOAT. Oczywiście dostępne są również płyny uniwersalne, takie jak płyn chłodniczy K2 Kuler, które w bezpieczny sposób można łączyć z wszystkimi innymi rodzajami płynów równie wysokiej jakości. Płyny wykonane w technologii IAT zawierają w swoim składzie związki nieorganiczne, przede wszystkim krzemiany i azotany, które zabezpieczają wnętrza układów chłodzenia, tworząc na ich powierzchni warstwę ochronną. Takie płyny zaleca się wymieniać co dwa lata. Po tym czasie z płynu może wytrącać się osad, który zablokuje przepływ. Płyny OAT bazują na związkach organicznych, które tworzą cieńszą warstwę ochronną. Są trwalsze i ich wymiana zalecana jest rzadziej, co pięć lat lub tak jak w przypadku uniwersalnych płynów chłodniczych K2 Kuler, po 250 tys. km przebiegu. Płyny HOAT dedykowane są autom z aluminiową chłodnicą. W ich składzie znajdziemy związki organiczne i nieorganiczne. Czas ich eksploatacji to 5 lat.

Uniwersalne płyny chłodnicze

Dostępne na rynku płyny do chłodnic samochodowych różnią się od siebie składem i technologią produkcji. W wielu przypadkach mają niezwykle jaskrawe kolory, co jednak nie świadczy o ich składzie. Warto pamiętać, że w przypadku uniwersalnych płynów chłodniczych K2 jaskrawy kolor ma jedynie pomóc w ustaleniu ewentualnych nieszczelności w układzie. Mieszanie płynów w różnych kolorach nie jest zatem żadnym problemem. Płyny uniwersalne najczęściej wykorzystuje się w charakterze dolewki, ale takie produkty jak płyn chłodniczy K2 Kuler z powodzeniem mogą być stosowane również jako chłodziwo podstawowe.

Szukając odpowiedniego płynu do chłodnicy, warto zapoznać się z zaleceniami producenta lub skorzystać z podpowiedzi mechanika. Gdy nie wiemy, jaki płyn był użyty wcześniej, a nie chcemy go wymieniać w całości, lecz jedynie wyrównać jego poziom, wówczas najlepiej skorzystać z płynu chłodniczego K2 Kuler lub dowolnie innego płynu uniwersalnego, który można bezpiecznie mieszać z innymi płynami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy warto kupić podkład na materac?

Czy warto kupić podkład na materac?

Rękawice motocyklowe - czym się wyróżniają?

Rękawice motocyklowe – czym się wyróżniają?