Ładowanie samochodu poprzez domową instalację fotowoltaiczną

0
121
Ładowanie samochodu poprzez domową instalację fotowoltaiczną

W obliczu narastających problemów środowiskowych związanych z globalnym ociepleniem naukowcy szukają coraz to nowszych rozwiązań, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z obszarów, gdzie znacząco możemy ją zmniejszyć jest motoryzacja. Samochody napędzane energią elektryczną oraz hybrydowe są z pewnością innowacyjnym rozwiązaniem, jednak jak wygląda ich użytkowanie w praktyce?

Samochody elektryczne

Samochody elektryczne posiadają jeden lub kilka silników elektrycznych, który jest napędzany energią elektryczną, która jest zmagazynowana w akumulatorze wewnątrz samochodu. Z biegiem lat sukcesywnie zwiększa się ich ilość na drogach. Do 2019 roku w Polsce samochodów elektrycznych i hybrydowych zarejestrowano 10 tysięcy, co stanowi wzrost o 100% w stosunku do roku poprzedniego. Dzięki temu zwiększa się dostępność ładowarek elektrycznych w przestrzeni publicznej, ale też coraz więcej ludzi decyduje się na ładowanie samochodów w domu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej można ładować takie auto praktycznie za darmo.

Fotowoltaika

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych ma wiele zalet, między innymi pozwala zaoszczędzić pieniądze, pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery czy też daje większą niezależność w obliczu zmieniających się cen prądu. W wielu miejscach taka infrastruktura coraz bardziej się rozwija, można nawet wyszukiwać porównania sieci zakładających takie instalacje lub też mniejszych przedsiębiorców pod kątem ceny czy jakości po wyszukaniu np. Fotowoltaika Częstochowa.

Jak ładować samochód elektryczny poprzez domową instalacją fotowoltaiczną?

W zależności od tego, czy posiadamy już panele fotowoltaiczne, czy jeszcze nie, różni się nasz pierwszy krok. Najważniejsze albowiem jest dobranie odpowiedniej wielkości i ilości paneli do naszego zapotrzebowania. Jeśli już mamy zamontowane panele, wystarczy wybrać odpowiedniego montażystę, który zainstaluje ładowarkę elektryczną. Dla samochodów elektrycznych, które w ciągu roku przejadą 24 000 km/rok zapotrzebowanie na energię elektryczną to około 3500-4200 kWh. Takie rozwiązanie jest zarówno korzystne pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dodatkowo, obecnie istnieją dotacje rządowe właśnie dla tych osób, które decydują się na ładowanie swojego samochodu z użyciem domowej instalacji fotowoltaicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj