in

Jaką montażownicę do opon wybrać?

Zakłady wulkanizacyjne z pewnością świetnie zdają sobie sprawę z tego, że podobnie jak bez profesjonalnej wyważarki do kół, tak samo bez profesjonalnej montażownicy do opon, nie mogą wydajnie funkcjonować. Tak naprawdę można śmiało określić ją elementem niezbędnym, dzięki któremu wiele procesów związanych z wymianą i przekładaniem opon, staje się o wiele szybsze i nie przysparza pracownikom żadnych problemów. Jednak kluczowym elementem, staje się odpowiednie dobranie montażownicy do opon. Na taką decyzję składa się wiele czynników, które nie są jedynie ogólnikowymi wytycznymi, a podyktowane są również potrzebami danego warsztatu wulkanizacyjnego. Tak więc jak dobrać montażownicę do opon?

Montażownica do opon- podstawowe informacje

Montażownica do opon jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia zakładów wulkanizacyjnych. Oczywiście na rynku można wyróżnić te urządzenia zarówno dedykowane profesjonalistom, jak i te, które pomogą kierowcom uporać się z wymianą opon we własnym garażu. Niemniej jednak urządzenie to sprawdza się przede wszystkim w rękach profesjonalnych wulkanizatorów i znacznie ułatwia im pracę. Okazuje się jednak, że jej wybór nie jest wcale prostym zadaniem. Obecnie na rynku pojawiło się wiele rodzajów montażownic do opon, a każda z nich cechuje się innymi parametrami i właściwościami. Zakup ten warto dobrze przemyśleć, by taka inwestycja nie okazała się przepłacona i nietrafiona. Pojawia się więc pytanie jaka montażownica do opon będzie najlepsza?

Rodzaje montażownic

Wspomniane już zostało, że na rynku można znaleźć obecnie różne rodzaje montażownic do opon. Tak więc wyróżniamy:

 • montażownicę do opon tradycyjną- jest to jedna z najpowszechniejszych maszyn, którą stosuje się przede wszystkim w zakresie tyłów opon. Struktura tej montażownicy obejmuje kolumnę, która odchyla się wstecznie lub na jeden bok, a także i stopkę. Wówczas za pośrednictwem łyżki i wspomnianej już stopki może nastąpić wymiana ogumienia. Tego typu montażownica do opon także w sklepie  internetowym jest niezwykle popularnym wyborem klientów.
 • montażownice do opon niestandardowe- to kolejny rodzaj montażownic, jednak nie stanowią one oficjalnie sklasyfikowanej kategorii. Warto jednak o niej wspomnieć, gdyż montażownice niestandardowe to wszystkie urządzenia, których konstrukcja znacznie odbiega od urządzeń tradycyjnych. Tak więc, tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są głównie w momencie, kiedy zaistniała konieczność zdjęcia opon masywnych i wielkogabarytowych. Maszyny te wyposażone są zwykle w podnośnik, a także niekonwencjonalne rolki dociskowe, które zastąpiły tradycyjny zbijak. Montażownica do opon niestandardowa pozwala na niezwykle szybką pracę nawet z problematycznymi oponami.
 • montażownice do opon kombajny- to ostatni już typ montażownic, z którymi można spotkać się na rynku. Okazuje się, że ich budowa całkowicie różni się od dwóch, powyżej opisanych rodzajów maszyn. Nie posiadają one bowiem tradycyjnej stopki montażowej, a jej funkcje przejmuje specjalistyczny uchwyt. Jego zadaniem jest głównie wyeliminowanie konieczności zastosowania łyżki montażowej, a jednocześnie podniesienie bezpieczeństwa pracy. Niektóre montażownice o typie kombajn, mogą być mocno zautomatyzowane. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Montażownica do opon posiada określone parametry i specyfikację techniczną. Także zanim zdecydujemy się na jej zakup, warto szczególną uwagę zwrócić na:

 • dostępny zakres w jakim montażownica do opon może obsługiwać ogumienie, a także powierzchnię stołu.
 • moc siłownika w jaką obdarzony został zbijak- musi być ona dość wysoka, jeśli montażownica będzie pracowała z twardymi oponami.
 • grubość kolumny montażowej- to właśnie od niej zależy wytrzymałość maszyny.
 • wysokość kolumny montażowej- wyższa kolumna może znacznie ułatwić obsługę kół o szerokich felgach.
 • certyfikacja i instrukcja obsługi- tego typu dokumenty są praktycznie niezbędne, gdyż świadczą o tym, że montażownica spełnia wszelkie normy i jest produktem o wysokiej jakości.
 • dostępność części zamiennych- każda montażownica może ulec awarii, więc warto, by do wybranego przez nas modelu można było szybko znaleźć części zamienne.
 • cena- to z pewnością niezwykle istotny parametr. Urządzenia z najniższej półki z pewnością nie będą w stanie zagwarantować odpowiedniej wydajności przy pracy. Warto więc zdecydować się na „średnią półkę cenową”.
 • możliwości rozbudowy- montażownice można rozbudowywać, dzięki czemu może zwiększyć się zakres prac, przeprowadzanych z jej udziałem.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skuteczne pranie tapicerki samochodowej – co warto wiedzieć?

Na czym polega naprawa pompowtrysków w systemie SCC Economic?

Na czym polega naprawa pompowtrysków w systemie SCC Economic?