in

Transport drogowy towarów – jak wybrać przewoźnika

Wybór przewoźnika to niezwykle ważny etap w planowaniu transportu drogowego towarów. Podczas decydowania się na firmę warto pamiętać o kilku najistotniejszych kwestiach, o których wspomnimy w dzisiejszym artykule.

Co to jest transport drogowy?

Wydawać by się mogło, że to jedynie przewożenie produktów z miejsca A do miejsca B. Jednak nie można tak lekceważąco podchodzić do tego tematu, ponieważ obecnie jest to jeden z głównych działów gospodarki światowej, bez którego ciężko byłoby funkcjonować innym biznesom. Dodatkowo pozostając w temacie transportu warto poruszyć także inną kwestię, a mianowicie dotyczącą strat w żywności – które w dość dużej części wynikają z błędów pojawiających się podczas transportu produktów spożywczych, m.in. nieprzestrzegania wymagań związanych z temperaturą. Dlatego wybór odpowiedniego przewoźnika jest tak ważny.

Określenie wymagań dotyczących transportu

Pierwszym i najważniejszym etapem jest określenie wymagań dotyczących jakości i sposobu transportu swoich produktów. Czy produkty będą wymagały szczególnych warunków transportu? Niższej temperatury? Czy to będą towary drobnicowe, paletowe czy ponadgabarytowe? Czy to będzie transport krajowy czy międzynarodowy? Nad tym wszystkim należy zastanowić się przed szukaniem firmy transportowej, aby podczas negocjacji mieć przygotowaną listę pytań i wymagań.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewoźnika?

Oczywiście priorytetem powinien być stan pojazdów. Czy firma posiada aktualne przeglądy pojazdów, naprawy, certyfikaty. Pamiętaj, że niektóre typy towarów wymagają dodatkowych uprawnień ze strony przewoźnika. Możesz także poprosić o certyfikat potwierdzający klasę ekologiczną wykorzystywanych przez firmę pojazdów – jeśli losy natury są bliskie twemu sercu. W przypadku transportu międzynarodowego warto także sprawdzić, czy kierowca ma odpowiednie dokumenty, aby zapobiec cofnięciu naszego towaru na granicy.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem jakości jest poziom kontaktu z klientem. Branża transportowa cechuje się nienormowanymi godzinami pracy, dlatego ważne jest, aby mieć kontakt z przedstawicielem firmy o każdej godzinie. To cecha charakterystyczna profesjonalnych firm. Czy możesz swobodnie porozmawiać o swoich wątpliwościach i wymaganiach. Czy firma jest w stałym kontakcie ze swoimi kierowcami – którzy będą przewozić twój towar. Czy ci kierowcy posługują się językami obcymi – co jest niezwykle istotne w przypadku transportu międzynarodowego.

Jeśli nie masz doświadczenia w wyborze przewoźnika, warto postawić na firmę, która dłużej funkcjonuje na rynku i zapoznać się z opiniami na jej temat zamieszczonymi w Internecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wynajęcie auta w Krakowie

Wynajęcie auta w Krakowie

Jak pozbyć się starego samochodu?

Jak pozbyć się starego samochodu?