in

Klasyfikacja i typy motocykli

Jest wiele rodzajów motocykli, jakie można spotkać na drodze. Prezentują one różne typy i zastosowania, od typowo sportowych modeli po klasykę. Można także zrezygnować z asfaltowych nawierzchni i poszaleć na innych, naturalnych nawierzchniach. W kategorii takich offroadowych pojazdów dużym powodzeniem cieszą się motocykle crossowe, są one dostosowane do jazdy na torach i mogą brać udział w profesjonalnych zawodach motocrossowych. Spośród wielu modeli motocykli, każdy może wybrać coś dla siebie.

Motocykle cross i inne rodzaje jednośladów

Podstawowe rodzaje motocykli występujące na rynku to między innymi:

  • Motocykle sportowe, ścigacze, charakteryzuje je duża moc i sportowa sylwetka. Mają twarde zawieszenie i ostre hamulce, wyposażone są w owiewki zwiększające ich możliwości aerodynamiczne. Bardzo dobrze sprawdzają się na krótszych trasach, na dłuższych przejażdżkach pozycja półleżąca może być męcząca.
  • Motocykle cross przystosowane są do krótkich tras żwirowo-szutrowych i piaskowych. Charakteryzuje je wysoka dynamika i agresywny styl jazdy, kierowanie takim motocyklem wymaga sporych umiejętności i doświadczenia, zakup takiego motocykla wymaga także sporej wiedzy o tym, jak działają poszczególne podzespoły i w jaki sposób wpływają na styl jazdy,
  • Motocykle turystyczne są przeznaczone na dłuższe wyprawy, są masywne, mają duży silnik i duży pojemnik na paliwo. Są wygodne w trasie, modele Adwenture mogą być wykorzystywane także do podróży po drogach nieutwardzonych.
  • Nakedy, to motocykle, które bardzo dobrze nadają się do jazdy w mieście. Są pozbawione owiewek, mają wąskie kierownice, które umożliwiają przeciskanie się w korkach.
  • Choppery charakteryzują się długim widelcem i lekką ramą, klasyczne rodzaje motocykli są przeznaczone dla osób, dla których ważny jest aspekt wizualny. Mają dużą ilość chromu, są zazwyczaj wykorzystywane i tworzone przez pasjonatów.
  • Custom to rodzaj motocykli przerabianych na różne sposoby, w zależności od potrzeb konstruktora są stylizowane na różne modele z przeszłości, często na motocykle wyścigowe sprzed lat.
  • Enduro to motocykle przeznaczone do jazdy w terenie, mają lekką konstrukcję i duże przednie koło, wąskie siedzenie, szeroka kierownica i wysoki skok zawieszenia umożliwiają pokonanie nawet niesprzyjającego terenu, w odróżnieniu od motocykli cross posiadają homologację do poruszania się po drogach publicznych.

Motocykle cross – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając motocykle cross, należy wziąć pod uwagę, że cechują się one niską wagą i dużą mocą, co wymaga sporej wprawy kierowcy. Model takiego jednośladu powinien być odpowiednio dopasowany do wzrostu i wagi kierowcy, ponieważ wszystkie ewolucje i szybkie manewry wymagają przede wszystkim dobrego współgrania się z maszyną. Osoby lżejsze powinny wybierać stosunkowo mniejszą pojemność silnika. Motocykle cross są najbardziej wyczynowymi modelami wśród offroadowych jednośladów, korzystając z nich, trzeba czuć się bardzo swobodnie, stopy powinny dosięgać ziemi, trzeba także pewnie wchodzić w zakręty. Korzystanie z takiego sprzętu wymaga umiejętności i odpowiedzialności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bawełniane prześcieradło z gumką - dlaczego warto?

Bawełniane prześcieradło z gumką – dlaczego warto?

Glinka do lakieru - jak ją stosować?

Glinka do lakieru – jak ją stosować?