in

Glinka do lakieru – jak ją stosować?

Glinka do lakieru jest mieszanką masy plastycznej, a także lekko ściernych cząsteczek, które stosowane są między innymi w pastach polerskich. Jednakże w odróżnieniu do nich glinki do lakieru są znacznie mniej agresywne, a także dużo bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Służą one do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni lakieru samochodowego. Jest to głównie smoła, opiłki klocków hamulcowych, a także żywica oraz inne zanieczyszczenia.

Glinka do lakieru – podstawowe informacje

Obrazowo działanie glinki do lakieru porównać można między innymi do delikatnego papieru ściernego, który połączony jest klejem z tą powierzchnię. Co więcej materiał z którego powstała glinka jest bardzo plastyczny. Co za tym idzie jest on podatny na formowanie z niego dowolnego kształtu. Dzięki temu można uzyskać idealną krzywiznę, przez co glinka przylega do linii nadwozia, prowadząc do zebrania wszystkich zanieczyszczeń. Nawet tych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Bardzo często glinka do lakieru okazuje się znacznie bardziej efektywna w działaniu aniżeli zwykła chemia samochodowa. Doskonałej jakości glinkę do lakieru zakupić można w sklepie sklep.motogo.pl.

Jak działa glinka samochodowa?

Linki do lakieru są bardzo bezpieczne w użytkowaniu, jednakże powierzchnia samochodu musi zostać prawidłowo przygotowana do zabiegu. Zanim wykorzysta się linkę samochodową konieczne jest dokładne umycie samochodu przez zastosowanie metody dwóch wiader, a także przeprowadzenie dekontaminacji z wykorzystaniem dedykowanej do tego chemii. Dzięki temu usunąć można większości trudnych zabrudzeń bez konieczności mechanicznego kontaktu z powierzchnią lakieru auta. Zdecydowanie zwiększa to bezpieczeństwo dalszych działań. Podczas glinkowania lakieru bezwzględnie należy zastosować lubrykant do glinki. Dzięki temu uzyskamy właściwy poślizg. W przypadku braku tego typu produktu można zastosować także wodę z mydłem. Nie należy natomiast wykorzystywać glinki do lakieru bez żadnego lubrykantu. Inaczej będzie istniało ryzyko zadrapań lub też mechanicznego starcia lakieru. Co więcej glinki charakteryzują się zróżnicowaną klasą ścieralności. W sklepach dostępne są zatem glinki lekko ścierne ale również mocno ścierne.

Oczywiście im bardziej agresywny jest materiał tym większa okazuje się jego skuteczność w zakresie usuwania zanieczyszczeń. Jednakże bardzo mocno ścierne glinki prowadzić mogą do mikro zadrapań na lakierze. Można i oczywiście je usunąć przez polerowanie lakieru, jednak będzie to zawsze wiązało się z dodatkowym kosztem.

Jak jej używać?

Glinki do lakieru można używać przede wszystkim w przypadku, kiedy pragniemy usunąć stosunkowo trudne zabrudzenia. W tym celu należy na początku umyć samochód ręcznie, wykorzystując metodę na dwa wiadra. Następnie prowadzi się dekontaminację lakieru, wykorzystując różne preparaty chemiczne. Później samochód należy osuszyć. Kolejnym krokiem jest rozgrzanie glinki w dłoniach oraz uformowanie stosunkowo płaskiej struktury produktu. Powierzchnię glinki spryskuje się lubrykantem i można przejść do przecierania powierzchni auta glinką, aż uzyska się idealnie płynny poślizg. Następnie należy formować glinkę ponownie płaską strukturę, aby zanieczyszczenia weszły do wewnątrz. Cały zabieg należy prowadzić z zachowaniem ostrożności odcinek aby nie doszło do zarysowania lakieru.

Kiedy warto glinkować lakier?

Glinkowanie lakieru zaleca się zwłaszcza przed zabezpieczeniem powierzchni lakieru lub też przed polerowaniem. Powierzchnia to może zostać zabezpieczone między innymi przez wykorzystanie wosku, lecz również powłoki. Pomijając etap glinkowania można dopuścić do pozostawienia szerokiej gamy zabrudzeń, które po procesie woskowania zostaną jeszcze bardziej podkreślone oraz przytwierdzony warstwą zabezpieczenia.

Natomiast istnieją takie zabrudzenia, które mogą doprowadzić do zniszczeń na lakierze. Najczęściej zaleca się przeprowadzenie glinkowania przynajmniej raz w roku, kiedy prowadzi się gruntowne mycie auta. Natomiast należy mieć świadomość, że nowe zabrudzenie na samochodzie pojawiają się każdego dnia, zwłaszcza jeżeli jest on intensywnie eksploatowany.

Na jezdni samochód ma do czynienia nie tylko z błotem oraz kurzem, lecz również oparami z silnika, resztkami z klocków hamulcowych, także wieloma innymi substancjami, które prowadzą do osadzania się na powierzchni lakieru auta. Z pewnością nie jest to estetyczny przesyła w tym samym warto regularnie mieć swój samochód.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Klasyfikacja i typy motocykli

Klasyfikacja i typy motocykli

Katalizatory - Budowa i eksploatacja

Katalizatory – Budowa i eksploatacja