Obecnie dla wielu osób samochód jest bardzo ważnym elementem życia, a dla niektórych wręcz sposobem na życie. Dla innych nie jest aż tak ważny, jednak bardzo przydatny. Nie ważne do której grupy się zaliczasz to jedno jest pewne. Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie życie, w którym nie byłoby samochodów. Nie tylko tych osobowych, ale również komunikacji miejskiej, czy ciężarówek, które transportują niezbędne dla nas rzeczy. W dzisiejszych czasach społeczeństwo staje się coraz bogatsze, a co za tym idzie kupuje coraz więcej samochodów. Jednak nie mowa tutaj tylko o tych nowych, ale również używanych.
Nie wszystkich stać na nowe samochody, co jest zrozumiałe, szczególnie jeśli porównamy nasze zarobki, z zarobkami krajów z zachodniej Europy, ale na auto używane stać coraz więcej osób. Jednak to rodzi pewne problemy i pytania. A mianowicie na co zwrócić uwagę kupując używany samochód? Jak dokonać odpowiedniego wyboru? Są to oczywiście bardzo trafione pytania, bo kupując samochód, chcemy żeby posłużył nam jak najdłużej i żebyśmy nie mieli poczucia, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto, bo musimy do tego zakupu jeszcze dużo dokładać.
Otóż nie jest to wcale takie skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka mniej lub bardziej ważniejszych szczegółów. Jednak przechodząc do rzeczy to na co trzeba być wyczulonym przed zakupem używanego auta?
Kupujemy używany samochód
Otóż po pierwsze jest to przebieg. W Polsce wciąż panuje przekonanie, że auto z przebiegiem powyżej 200 tysięcy kilometrów to trup. Oczywiście wcale tak nie jest, bo obecnie silniki są coraz bardziej wytrzymałe i mogą zrobić coraz więcej kilometrów. Jednak ważne jest to czy ten licznik nie był cofany. Można to ocenić u zaufanego mechanika, który przy pomocy odpowiednich maszyn i programów, jest w stanie ocenić przybliżony przebieg samochodu. Jeśli pokrywa się on z faktycznym przebiegiem, możemy być spokojni, że sprzedawca nie próbuje nas oszukać.
Będąc już u mechanika warto także sprawdzić ogólny stan techniczny samochodu, gdyż kto zrobi to lepiej niż fachowiec. Oczywiście taka wizyta jest trochę kosztowna, jednak to nic w porównaniu do tego co wydalibyśmy na naprawy i części, jeśli później okazałoby się, że auto jest w złym stanie i wymaga dodatkowego wkładu finansowego. Co do szczegółów, które jesteśmy w stanie sprawdzić na własną rękę może być to jak auto jest ogólnie zużyte. Starta kierownica, czy drążek zmiany biegów może świadczyć o tym, że auto było bardzo wykorzystywane. Początki rdzy, czy jakieś uszkodzenia na karoserii pokazują, że auto nie jest zadbane i wkrótce mogą pojawić się problemy z lakierem.
Ważne jest również to, żebyśmy odbyli jazdę próbną i sami ocenili stan techniczny pojazdu podczas jazdy, gdyż można wyczuć czy coś złego nie dzieje się z hamulcami, czy innymi podzespołami, które wykorzystuje się podczas jazdy. Warto także sprawdzić jak działa klimatyzacja oraz światła danego samochodu.
Kupie jakie sensowne auto d o 2000 zł, na dojazdy do pracy?