in

Czym grozi źle ustawiona geometria kół?

Każdy kierowca samochodu powinien wiedzieć jak ważną kwestią jest prawidłowe ustawienie zbieżności. Wpływa to przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale również na takie kwestie jak zużywanie się ogumienia, spalanie paliwa oraz stabilność kierowania.

Każdy kierowca samochodu powinien wiedzieć jak ważną kwestią jest prawidłowe ustawienie zbieżności. Wpływa to przede wszystkim na bezpieczeństwo, ale również na takie kwestie jak zużywanie się ogumienia, spalanie paliwa oraz stabilność kierowania. Warto wiedzieć, że usługa geometrii jest potrzebna nie tylko podczas dokonywania napraw związanych z zawieszeniem. Ustawienie kół może zmieniać się w trakcie użytkowania pojazdu, dlatego należy ją sprawdzić podczas corocznego przeglądu.

Geometria kół a bezpieczeństwo

Pierwsze symptomy świadczące o tym, że konieczne może być ustawienie zbieżności nierzadko są lekceważone przez kierowców. Tymczasem nawet lekkie ściąganie samochodu w prawo lub lewo powinno wzbudzić nasz niepokój. Kolejnym wyraźnym sygnałem jest problem z kierownicą – np. gdy chcemy jechać prosto, musimy trzymać ją pod określonym kątem lub gdy puścimy kierownicę, samochód zaczyna skręcać. Tego typu sytuacje w najlepszym wypadku mogą spowodować, że wjedziemy w dziurę lub uderzymy w krawężnik. Niestety istnieje spore ryzyko, że przez moment nieuwagi i niewystarczająco mocne trzymanie kierownicy staniemy się sprawcą wypadku. Samochód ze źle ustawioną zbieżnością jest niestabily, sterowanie nim staje się mocno wyczerpujące, a z biegiem czasu coraz trudniejsze.

Wpływ zbieżności na eksploatację pojazdu

Kolejnym skutkiem nieprawidłowej geometrii kół jest szybsze i nierównomiernie ścieranie się opon. Wynika to ze wzrostu temperatury ogumienia, co wpływa na przyspieszenie jego zużycia. Aby to sprawdzić, wystarczy dotknąć opony dłonią. W takiej sytuacji wyczujemy nierówną powierzchnię w kierunku poprzecznym. Wyraźnym sygnałem jest także poząbkowany wzór bieżnika.

Oprócz nadmiernej eksploatacji opon, złe ustawienie zbieżności wpływa na nadmierne zużycie elementów zawieszenia, tym intensywniejsze, im bardziej nierówna powierzchnia. Wynika to z pracy elementów pod niewłaściwym kątem. Brak szybkiej reakcji może zatem spowodować, że konieczna będzie kosztowna wymiana poszczególnych części.

Należy wspomnieć również o tym, że zła geometria wpływa na to, że samochód stawia większe opory toczenia. To z kolei przekłada się na mocniejsze obciążenie silnika i co za tym idzie, zwiększenie spalania.

Ile kosztuje ustawienie zbieżności?

Jak widać, wyżej opisane skutki należą do poważnych i pod żadnym pozorem nie powinny być bagatelizowane. Warto wspomnieć o tym, że usługa geometrii kół nie należy do bardzo kosztownych. Należy przygotować się na wydatek rzędu 150-200 zł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowoczesne filtry powietrza do samochodu ze sklepu online

Nowoczesne filtry powietrza do samochodu ze sklepu online

Kiedy warto wynająć samochód?

Kiedy warto wynająć samochód?