in

Wypowiedzenie umowy OC – co musisz wiedzieć?

Zdarza się, że wykupiona przez Ciebie polisa OC nie spełnia Twoich oczekiwań lub po prostu jest za droga. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz czekać do końca umowy, by coś zmienić. Przysługuje Ci prawo, by złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Wypowiedzenie polisy OC – jak to zrobić?

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w tworzeniu konkurencyjnych ofert polis. Może się zatem zdarzyć, że wykupisz ubezpieczenie, a chwilę później dojdziesz do wniosku, że stanowczo przepłacasz. Zamiast korzystać z niesatysfakcjonującej usługi, wybierz najlepszą dla siebie opcję. Pamiętaj przy tym, by wymówić obowiązującą Cię umowę, składając odpowiednie pismo. Wzory znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/druki-ubezpieczeniowe/wypowiedzenie-umowy-oc-pobierz-wzor/.

Spisanie wypowiedzenia jest obowiązkowe. Z umowy możesz zrezygnować niemal w każdej chwili, a więc niezależnie od tego, czy Twój przypadek dotyczy automatycznie przedłużonej polisy, umowy zawartej przez internet czy OC „odziedziczonego” po poprzednim właścicielu pojazdu. Jak rozwiązać umowę w konkretnych przypadkach? Zwróć szczególną uwagę na terminy.

Jak wypowiedzieć OC w poszczególnych przypadkach?

Wypowiedzenie ubezpieczenia nie jest trudne, ale musisz dopilnować tego, by przybrało formę pisemną oraz zostało odpowiednio dostarczone. Niektóre z ubezpieczalni przyjmują pisma pocztą, inne dopuszczają również wiadomości e-mail i faksy. Jak wygląda wypowiedzenie polisy?

  • Jeśli kupiłeś samochód, który ma ważną polisę (ubezpieczenie przypisywane jest pojazdowi, nie właścicielowi), w każdej chwili możesz zrezygnować z ubezpieczenia, by móc samodzielnie wybrać ofertę. W tej sytuacji poprzedni właściciel otrzyma od ubezpieczyciela zwrot kosztów za niewykorzystane składki.
  • Przy umowach zawieranych za pośrednictwem internetu lub przez telefon, na odstąpienie od umowy masz 30 dni.
  • Zdarza się, że polisy są automatycznie przedłużane na kolejne 12 miesięcy. Aby zmienić polisę, należy wykupić OC w innej ubezpieczalni (ważne, by było to ubezpieczenie na ten sam okres), a następnie złożyć wypowiedzenie dla tzw. podwójnych ubezpieczeń. Zapłacisz wówczas jedynie za faktyczny czas korzystania z polisy (do dnia złożenia wypowiedzenia).
  • Wypowiedzieć polisę OC możesz również w przypadku, gdy Twoje auto zostanie skradzione, sprzedane za granicę lub przekazane do demontażu. Wystarczy, że dostarczysz dokumenty, poświadczające taki stan.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Biuro księgowe. Czym się zajmuje?

Biuro księgowe. Czym się zajmuje?

Zmiana stylu życia