in

Jak się zachować gdy auto odmówi posłuszeństwa

 Obecnie bardzo często zdarza się, iż wiele osób decyduje się na zakup samochodu. Posiadając własny pojazd stajemy się bardziej mobilni. Jednak co zrobić w przypadku jego awarii?

Awaria pojazdu bardzo poważnym problemem

W dzisiejszych czasach zakup auta już nie jest taką drogą inwestycją, jak przykładowo kilkanaście lat temu. Obecnie używany pojazd możemy kupić już za jedną wypłatę. Jednak powinniśmy pamiętać, iż decydując się na tego typu rozwiązanie nie wiemy tak do końca, w jakim stanie technicznym jest auto, które sobie wybraliśmy. Z pewnością bardzo wiele osób w takiej sytuacji decyduje się między innymi na specjalny przegląd na podnośniku w zaufanym warsztacie lub też na miejsce zakupu przyjeżdża ze swoim mechanikiem, aby dobrze przyjrzeć się temu pojazdowi.

Jest to jakieś rozwiązanie, które w wielu przypadkach pomoże uchronić kupujących przed zakupem pojazdu, który nie nadaje się do eksploatacji. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nie zawsze nasz mechanik lub też specjaliści pracujący w stacji kontroli pojazdów są w stanie dostrzec wszystkie usterki. W samochodach starszego typu mogą one zdarzać się bardzo często, z tego powodu powinniśmy pamiętać o tym, że awarie naszego pojazdu mogą zdarzać się dość często. Taka awaria może nawet zdarzyć się niespodziewanie podczas jazdy, z tego powodu powinniśmy być na to przygotowani i wiedzieć dokładnie, w jaki sposób należy się zachować. Choć w pojazdach starszych tego typu awarie mogą zdarzyć się bardzo często, także podczas podróży możemy mieć problem nawet z nowym samochodem. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób należy w takiej sytuacji się zachować.

Co zrobić gdy mamy problem z samochodem?

Co zrobić gdy mamy problem z samochodem?Przede wszystkim jeżeli przytrafi nam się awaria auta, nie powinniśmy panikować. W szczególności w tym przypadku kobiety bardzo często się stresują i to zdenerwowanie doprowadza nawet do tego, że nie wiedzą, co tak naprawdę mają zrobić. Jeżeli nasze auto odmówi nam posłuszeństwa jeszcze zanim opuścimy nasze podwórko lub też parking, nie jest to sprawa zbyt skomplikowana. W takim przypadku wystarczy zadzwonić po lawetę lub też po odpowiedniego specjalistę, który zdiagnozuje co tak naprawdę stało się z naszym pojazdem. Ważne by auto znajdowało się w takim miejscu, aby nie zagrażało bezpieczeństwu innych użytkowników drogi lub też parkingu.

Z kolei jeżeli podczas podróży przytrafi nam się jakaś awaria, powinniśmy jak najszybciej zatrzymać pojazd. Jednak nie należy robić tego gwałtownie, jak również pozostawione auto powinno znajdować się na poboczu w bezpiecznym miejscu. Jeżeli jest to możliwe powinniśmy go usunąć ze środka drogi, ponieważ tylko dzięki temu inni uczestnicy ruchu drogowego będą bezpieczni, jak również nasze bezpieczeństwo nie będzie zagrożone, ponieważ znajdując się w pojeździe na środku przykładowo skrzyżowania, sami narażamy się na wypadek.

Auto znajdujące się na poboczu powinno mieć włączone światła awaryjne. Tylko dzięki temu będziemy mogli poinformować innych uczestników ruchu drogowego o tym, iż coś złego dzieje się z naszą maszyną i należy ją ominąć. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że nasz pojazd może nie być widoczny dla aut nadjeżdżających z daleka. Z tego powodu istotne jest także wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Taki trójkąt powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości, która jest uzależniona od tego, w jakim miejscu obecnie się znajdujemy. Jeżeli jest to przykładowo teren zabudowany, trójkąt ostrzegawczy musi znajdować się od naszego pojazdu w odległości 1 metra. Jednak ustawiamy trójkąt tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie postój jest zabroniony. W przypadku gdy znajdujemy się poza terenem zabudowanym, odległość trójkąta ostrzegawczego od auta wynosi od 30 do 50 metrów. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych jest to 100 metrów.

Zadbajmy o pomoc drogową!

Po wykonaniu tych czynności należy niezwłocznie zorganizować transport takiego pojazdu. W szczególności należy zająć się tym szybko, jeżeli auto stoi na poboczu. W zależności od wykupionej przez nas polisy, możemy przykładowo skontaktować się z naszym ubezpieczycielem, który przyjedzie specjalną lawetą po nasz pojazd. Jeżeli auto ma przykładowo sprawne hamulce i spełnia wszystkie wymogi odnośnie jego holowania, można zadzwonić po znajomego, który odholuje nas do najbliższej stacji diagnostycznej. Z kolei jeżeli nie ma możliwości holowania, musimy zapłacić za lawetę.

Awarie się zdarzają…

Decydując się w szczególności na zakup używanego pojazdu powinniśmy mieć świadomość, iż tego typu auta bardzo często się psują. Niestety gdy samochód ma bardzo duży przebieg, jak również gdy auto jest wiekowe musimy liczyć się z tym, że niespodziewane awarie mogą przytrafiać nam się dosyć często. Pomimo tego, że przed jak i po zakupie pojazd trafił w ręce specjalistów podczas kontroli na warsztacie może okazać się, że posiada jakieś ukryte usterki. W takich sytuacjach powinniśmy jak najszybciej udać się do dobrego mechanika, aby rozwiązał te problemy. Jednak nawet dobry mechanik nie jest w stanie przewidzieć niektórych awarii. Musimy być na nie przygotowani nawet w przypadku posiadania nowego samochodu, choć występują one w takich sytuacjach zdecydowanie rzadziej. Niemniej jednak gdy podczas jazdy przytrafi nam się taka niespodziewana sytuacja, powinniśmy włączyć światła awaryjne, zjechać na bok lub też zepchnąć pojazd na pobocze jeżeli nie da się do odpalić i tym samym ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości. Tak należy oczekiwać na pomoc, doskonałym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy bezpośrednio od ubezpieczyciela, jeżeli nasze ubezpieczenie pokrywa takie rozwiązanie. W przeciwnym razie konieczne jest zamówienie płatnej lawety lub można zadzwonić po osobę, która nas odholuje.

Artykuły przygotowany we współpracy z http://rusin-pomocdrogowa.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Co powinno się wozić w samochodzie latem?

Co powinno się wozić w samochodzie latem?

używany samochód

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?