Jak wygląda proces rejestracji samochodu po leasingu?

0
52
Jak wygląda proces rejestracji samochodu po leasingu?

Po zakończeniu umowy z firmą leasingową istnieje możliwość wykupu samochodu na własność. Nie musimy już opłacać regularnie rat, jednak niezwłocznie zgłosić zakup do urzędu i ponownie zarejestrować pojazd. Do pozytywnego przejścia procesu będziemy potrzebowali niezbędnych wniosków oraz dokumentów dotyczących zakupu auta, oraz jego stanu technicznego. Będzie to dla nas dodatkowy koszt, jednak jest on stosunkowo niewielki w porównaniu z zakupem auta. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wyglądają terminy i kiedy należy zarejestrować samochód? Czego będziemy potrzebowali, aby wniosek był kompletny?

Co jest potrzebne do rejestracji samochodu po leasingu?

Aby poprawnie zarejestrować wykupiony od leasingodawcy pojazd, musimy złożyć wniosek do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Do wniosku należy dodać kilka załączników, bez których rejestracja nie będzie możliwa. Najważniejszym z nich jest dokument, który potwierdzi, że auto pochodzi z legalnego źródła, czyli dowód zakupu. Jest nim w tym przypadku faktura VAT oraz zawarta między stronami umowa kupna-sprzedaży. We wniosku musi znaleźć się również aktualny odpis z KRS firmy leasingowej, która sprzedała nam auto. Po transakcji otrzymujemy wszystkie prawa majątkowe do samochodu i stajemy się jego pełnoprawnym właścicielem. Właśnie dlatego to na nas ciąży obowiązek rejestracji auta w przeciągu 30 dni od jego zakupu.

 

Jeśli zbierzemy wszystkie niezbędne załączniki, możemy być pewni, że rejestracja samochodu po leasingu przebiegnie szybko i bez komplikacji. Dodatkowo musimy posiadać kartę pojazdu, która zawiera wszystkie niezbędne informacje i historię przedmiotu. Niezbędne będą również tablice oraz dowód rejestracyjny. Wraz z dowodem musimy dostarczyć aktualne badanie techniczne pojazdu, które potwierdzi dopuszczenie go do ruchu przez specjalistę. Do wniosku dołączamy również dokumenty dotyczące naszej firmy, czyli odpis z CEIDG lub KRS, w zależności od charakteru działalności. Musimy mieć przy sobie także ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Do wszystkich dokumentów załączamy jedynie potwierdzenie wszystkich opłat, które były niezbędne do uiszczenia i możemy starać się o ponowną rejestrację naszego pojazdu.

Jak dużo czasu mamy na dokonanie formalności związanych z rejestracją samochodu po leasingu?

Po zakupie samochodu musimy zgłosić auto w ciągu 30 dni do Wydziału Komunikacji, w którym będziemy chcieli je zarejestrować. Na samą rejestrację również mamy 30 dni. W przypadku przekroczenia terminu może zostać na nas nałożona kara grzywny w wysokości od 200 do 1000 złotych. Jeśli nie możemy dokonać formalności samodzielnie, warto skorzystać z usług firm, które zajmują się tym na co dzień dla innych przedsiębiorców. Zarejestrować nasze auto może również osoba przez nas upoważniona, czyli pełnomocnik. Będzie to dodatkowy koszt 17 złotych.

 

Ile kosztuje rejestracja samochodu po leasingu?

Całkowity koszt rejestracji jest niewielki i wynosi około 200 złotych. W przypadku, gdy chcemy, aby nasze tablice były niestandardowe i spersonalizowane, wówczas musimy dopłacić kwotę 1000 złotych. W cenie rejestracji zawiera się:

  • pozwolenie czasowe
  • tablice rejestracyjne
  • dowód rejestracyjny
  • nalepka kontrolna
  • znaki legalizacyjne
  • opłata ewidencyjna
  • w przypadku rejestracji przez pełnomocnika opłacamy również koszty urzędowe związane z upoważnieniem.

Dlaczego warto inwestować w samochody po leasingu?

Samochód, z którego korzystaliśmy w trakcie trwania umowy leasingowej, jest nam znany i prawdopodobnie zdarzyliśmy się do niego przyzwyczaić. Kuszącym aspektem może być również cena zakupu takiego pojazdu. Jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku kupowania samochodu z salonu. Auta poleasingowe są dostosowane do potrzeb przedsiębiorców i z powodzeniem je zaspokajają. Warto również pamiętać, że możemy przedłużyć umowę leasingową i kontynuować ja korzystając z nowego modelu auta. Jest to korzystne rozwiązanie finansowe dla każdego przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj