in

Przyczepy do maszyn rolniczych – zadbaj o zabezpieczenie ładunku

Przyczepa jest jednym z najważniejszych sprzętów używanych w szeroko pojętym rolnictwie. Każdy gospodarz powinien posiadać minimum jedną przyczepę, dlatego też zasadne są pytania co do jej zakupu. Już przed dokonaniem inwestycji powinniśmy wiedzieć, czy chcemy zakupić urządzenie nowe czy też używane. Ponadto musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieją różne rodzaje przyczep. Wybór czy będzie to urządzenie jednoosiowe, dwuosiowe czy też może tandem należy tylko i wyłącznie do nas samych. Warto też znać podstawowe wyposażenie tego rodzaju maszyn. Być może niezbędne będą dodatkowe burty do przyczep nabywane osobno.

Przyczepa i jej parametry

Na wstępie musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jako rolnik powinieneś posiadać przyczepę do maszyn rolniczych. Bez niej nie osiągniesz maksymalnej wydajności w swoich pracach. Niektórych stacjonarnych maszyn po prostu nie sposób przetransportować na pole w inny sposób. Skoro już wiesz, że jest to sprzęt absolutnie niezbędny, to możemy przejść do parametrów. Dość istotna jest masa nadwozia przyczepy i co za tym idzie, jej maksymalna ładowność. Musi ona spełniać oczekiwania rolnika. Każdy musi indywidualne oszacować ciężar, który będzie transportował i dobrać do tego ładowność przyczepy. Równie ważne jest dopasowanie gabarytów przewożonych materiałów do wymiarów – szerokości i długości. Pamiętaj także, aby nie nabyć sprzętu szerszego niż brama lub wjazd do garażu, bo może to stanowić istotny problem. Ostatnim parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę są koła, a dokładniej ich rozmiar. To one mają utrzymać masę wózka i zapewniać jego nienaganną stabilność.

Jak dzielimy przyczepy do maszyn rolniczych?

Aspektem, który pozwala na odróżnienie poszczególnych wózków od siebie jest ich konstrukcja. Dwie najbardziej znane to oczywiście klasyczna jednosiówka i dwuosiówka. Obydwa modele mają swoje zalety. Przyczepa jednoosiowa umożliwia komfortowe manewrowanie nawet na stosunkowo małej przestrzeni. Dwuosiówka daje nam za to dużo większą stabilność i ładowność, co przekłada się na spore gabaryty. Zdecydowanie największą ładowność zapewniają przyczepy trójosiowe. Zazwyczaj są one nabywane przez dużych farmerów, którzy cenią sobie ekonomiczny transport i chcą obniżyć ilość wykonywanych kursów, a co za tym idzie zmniejszyć koszty. Pomimo swojej wielkości mogą być one z łatwością obsługiwane przez jedną osobę, ponieważ burty do przyczep mają zamontowane sprężyny, które ułatwiają ich otwarcie. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też przyczepy z podwoziem typu tandem. Cieszą się one coraz większą popularnością, bo są sporo tańsze niż ich dwuosiowe odpowiedniki. Dodatkowo manewrowanie tandemem jest o wiele łatwiejsze, chociaż należy się do niego przyzwyczaić.

Nowa czy używana?

Potencjalni nabywcy bardzo często zadają sobie pytanie, czy warto zainwestować w używkę. Bardzo kusząca jest cena używanych przyczep, bo potrafią być one nawet o połowę tańsze od nowo wyprodukowanych egzemplarzy. Jednakże mając zamiar zakupu sprzętu na rynku wtórnym należy poświęcić czas na sprawdzenie stanu technicznego. Rozpoczynając od ogumienia, poprzez układy hamulcowy i hydrauliczny aż do ramy i burt. Stan wizualny jest ważny, bo przyczepa musi być szczelna, a co za tym idzie, poszczególne elementy muszą dobrze przylegać do siebie. Nawet jeśli jakieś podzespoły będą uszkodzone, to pamiętajmy, iż można nabyć części do maszyn rolniczych w postaci zamienników. W internetowych sklepach rolniczych możemy je kupić w korzystnych cenach i cieszyć się doskonałą jakością. Przykładowo, możemy nabyć zamiennik uszkodzonej burty do przyczep i cieszyć się niezawodnością nabytego sprzętu. Ostateczna decyzja, czy kupimy nowy czy też używany sprzęt należy jednak tylko i wyłącznie do nas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Gdzie jest najlepsze miejsce do sprzedaży używanego samochodu?

Gdzie jest najlepsze miejsce do sprzedaży używanego samochodu?

Czy obstawianie wiąże się jedynie z typowaniem wyników spotkań?

Czy obstawianie wiąże się jedynie z typowaniem wyników spotkań?