Samochodowe progi to ten element lakierowanej powierzchni samochodowej karoserii, który najłatwiej poddaje się korozji. Jest to związane z umiejscowieniem tego elementu i jego narażeniem na bezpośrednie działanie wilgoci czy soli drogowej. O ile drobne uszkodzenia można próbować naprawiać samodzielnie, o tyle przy większych ubytkach zwykle stosuje się tzw. reperaturki, czyli metalowe zamienniki progów lub innych fragmentów samochodowej karoserii, na przykład błotników czy nadkoli.
Drobne ubytki – samodzielna naprawa
Gdy zauważymy pierwsze, na razie drobne, punktowe oznaki rdzy, zamiast od razu sięgać po reperaturkę i zabierać się za wymianę całego elementu, możemy spróbować naprawić uszkodzenia, stosując zwykłą szpachlę. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie rozpoznać wszystkie istniejące ogniska rdzy i spróbować je usunąć. Potrzeba jest do tego szlifierka lub wiertarka ze specjalną nakładką. Usuwamy warstwę lakieru i oczyszczamy blachę z rdzy. Gdy ubytek jest niewielki, do jego załatania wystarczy odrobina szpachli. Gdy pod na pierwszy rzut oka niewielką zmianą znajdziemy większe ognisko rdzy i dziura okaże się większa, wówczas warto sięgnąć po specjalną żywicę. Następnie tak zabezpieczone miejsce musimy jeszcze dokładnie wyszlifować i polakierować, korzystając z odpowiedniego rodzaju farby w sprayu. Jeśli po rozpoczęciu pracy, okaże się, że ubytków jest więcej, wówczas korzystniejszym rozwiązaniem może być wymiana całego progu. Odpowiednie reperaturki należy dospawać do karoserii, a następnie pomalować.
Wymiana progów – prace blacharskie
Przy dużych ubytkach od rdzy lub wielu punktowych, niedużych uszkodzeniach, samodzielna naprawa elementu może być nieopłacalna. Zajmuje mnóstwo czasu, a końcowy efekt może okazać się nietrwały. W takiej sytuacji należy wyciąć uszkodzony element i w jego miejsce wstawić odpowiedni rodzaj reperaturki. W sprzedaży znaleźć można mnóstwo rodzajów reperaturek, w związku z czym samodzielne znalezienie tej odpowiedniej może być trudne. Warto pamiętać, że każdy model auta jest nieco inny, w związku z czym zakup odpowiedniej części warto zlecić profesjonalistom. Wykwalifikowany blacharz poradzi sobie nawet wówczas, gdy zakupiony element nie będzie do końca dopasowany do konkretnego modelu auta.
Proste naprawy progów to zajęcie pracochłonne, ale z wykorzystaniem prostych narzędzi jak najbardziej możliwe do samodzielnego wykonania. Przy większych uszkodzeniach, gdy zachodzi konieczność wstawienia reperaturek, naprawę warto zlecić profesjonaliście. Wycięcie i wstawienie nowego elementu wymaga użycia bardziej specjalistycznego sprzętu oraz sporej zręczności.