in

Najtańsze ubezpieczenie OC

Wypadki komunikacyjne niosą za sobą wiele konsekwencji. Osoby ranne wymagają długiej i poważnej rehabilitacji, czasem nawet specjalistycznego leczenia, a ich samochody oddawane są do serwisów motoryzacyjnych i tam naprawiane, o ile da się coś jeszcze z nimi zrobić. Istnieją także inne zabezpieczenia przed podobnymi sytuacjami – chodzi tu o najtańsze ubezpieczenie OC. Każdy kierowca jest zobowiązany do wykupienia dla siebie takiej polisy, która ochrania go przed skutkami ubocznymi wypadków czy kolizji. Wbrew pozorom dobre ubezpieczenie OC nie musi być wcale drogie i dlatego nawet młodzi, niezarabiający na siebie kierowcy spokojnie z niego skorzystają. Wystarczy, że poświęcą więcej czasu na znalezienie tego i dobrego, i taniego.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Co to jest ubezpieczenie OC?Czym jednak jest właściwie to całe ubezpieczenie OC? Dlaczego każdy kierowca musi je posiadać i czy rzeczywiście jest to sprawdzane? Otóż polisa OC należy do grupy polis komunikacyjnych. Jest ubezpieczeniem majątkowym, dzięki któremu właściciele pojazdów nie muszą samodzielnie odpowiadać za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego bądź samym pojazdom. Jeśli więc chroniony w ten sposób kierowca doprowadzi przez przypadek do kolizji samochodowej, nie będzie zmuszony do pokrywania poniesionych w danej sytuacji strat. Nie zapłaci ani grosza za leczenie rannych czy naprawy ich zdewastowanych samochodów, ponieważ zrobi to za niego jego ubezpieczyciel – takie jest po prostu prawo. Kwoty, którymi dysponują firmy ubezpieczeniowe, są naprawdę gigantyczne. Z tego powodu mogą one obsługiwać ogromną grupę klientów i zawsze radzić sobie z ich problemami. Ubezpieczyciel według prawa może pokryć takie straty, których ogólna wartość nie przekroczyła albo 5 mln euro, albo 1 mln euro (w zależności od konkretnego przypadku i ilość osób poszkodowanych). Są to gigantyczne kwoty, jakich przeciętny człowiek nigdy nie widział nawet na oczy, dlatego gdyby przyszło mu je zapłacić, nie mógłby wywiązać się z tego obowiązku.

Dlaczego ubezpieczenia OC są tak ważne?

Zanim ktokolwiek zacznie wybierać dla siebie najtańsze ubezpieczenie OC, powinien dowiedzieć się, dlaczego go tak naprawdę potrzebuje. A wynika to z wielu kwestii. Bez ubezpieczeń komunikacyjnych kierowcy byliby zmuszeni do samodzielnego pokrywania wszelkich strat, do których doszło z ich własnej winy. Musieliby pokrywać wszystkie koszta związane z naprawą zniszczonych pojazdów czy wymianą ich części na nowe akcesoria. Zwykle najdroższe jest też samo zadośćuczynienie. Jeśli na wskutek wypadku bądź niewielkiej stłuczki ucierpiały pewne osoby, trzeba zapłacić za ich leczenie, rekonwalescencję lub rehabilitację, w Polsce nie są to niestety tanie i łatwo dostępne usługi.

Sam koszt leczenia w cięższych przypadkach może wynieść kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Nieraz leczenie zaczyna się przedłużać i przez to kierowca musiałby regularnie pozbywać się sporych sum pieniędzy. Dzięki współpracy z firmą ubezpieczeniową nie wydaje ani jednego grosza. Nawet jeśli rzeczywiście to z jego winy dojdzie do wypadku i ktoś na tym ucierpi, jego ubezpieczyciel pokryje koszty wszystkich strat i zrobi to bez mrugnięcia okiem. Obowiązek posiadania ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej jest czymś bardzo dobrym dla wszystkich kierowców. Gdyby nikt nie musiał wykupować takich polis, prawdopodobnie mało kto decydowałby się na ten krok. Ludzie musieliby sami płacić za wszelkie straty i w ten sposób pogarszaliby własne sytuacje finansowe. Ubezpieczenia OC dbają o życie kierowców.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?Dla wielu kierowców najważniejszą kwestią podczas wyboru ubezpieczenia OC będzie po prostu jego cena. Naturalnie trzeba na nią spojrzeć i zawsze warto zapłacić za taką polisę jak najmniej, ale liczą się także jej pozostałe aspekty. Czy jednak aby na pewno? Tak to wyglądało w dawnych czasach, ale odkąd w 2003 r. w polskim prawie pojawiła się nowa ustawa, wszyscy ubezpieczyciele działają na podobnych warunkach. Polskie prawo nałożyło na nich konieczność ustalania takich samych zasad dotyczących przydzielania ubezpieczeń. Niezależnie od tego, od której firmy się je weźmie, zawsze będą one gwarantować dokładnie taką samą ochronę.

Kierowcy nie powinni myśleć, że gdy sięgną po najdroższe ubezpieczenie występujące na rynku, będą dodatkowo zabezpieczeni i dzięki temu zaczną korzystać z dróg w komfortowych warunkach. Zarówno polisa kosztująca kilkadziesiąt złotych, jak i ta kosztująca kilka tysięcy złotych byłyby dziś dokładnie tym samym – jeśli chodzi o ubezpieczenia OC. Różnią się one jedynie ceną i tak naprawdę tylko na nią warto zwrócić uwagę. Skoro bowiem każde ubezpieczenie OC jest dokładnie takie samo, nie warto na nim przepłacać. Najlepiej rzeczywiście poszukać tego najtańszego i móc w ten sposób zaoszczędzić na nim swoje pieniądze.

Najtańsze ubezpieczenie OC

Efektywnym sposobem na odnalezienie najtańszego i najkorzystniejszego dla kierowcy ubezpieczenia OC będzie posłużenie się ogólnodostępnymi rankingami polis. Gdzie je można znaleźć? Na licznych stronach internetowych. Niektóre z nich są tak popularne, iż ich twórcy niemalże codziennie starają się aktualizować wszelkie informacje i sprawdzać ich wiarygodność oraz zgodność z aktualną sytuacją rynkową. Rankingi ubezpieczeń komunikacyjnych dokładnie pokazują ceny poszczególnych polis i dzięki temu ułatwiają podjęcie decyzji. Kierowca, zainteresowany polisami, nie musi już samodzielnie wchodzić na te wszystkie strony należące do ubezpieczycieli i sprawdzać cenników ich usług. Nie musi zapisywać sobie sam cen poszczególnych ubezpieczeń i potem ich do siebie porównywać. Wszystko to robią za niego twórcy praktycznych rankingów. Bardzo często zajmują się nimi osoby zatrudniane w prasie, właściciele stron o tematyce finansowej czy specjalne porównywarki internetowe.

Jako że rynek ubezpieczeniowy zmienia się praktycznie co kilka dni, co miesiąc te rankingi są tworzone zupełnie od nowa. Czasem niektórzy po prostu je aktualizują i zmieniają ceny poszczególnych polis czy umieszczają je na wyższych bądź niższych pozycjach. Otwierając sobie jeden z takich rankingów, można mieć zatem pewność, że będzie on zawierać informacje zgodne ze stanem rzeczywistym.

Według jakich kryteriów przydziela się miejsca w rankingach ubezpieczeń OC?

Oczywiście żadna firma ubezpieczeniowa nie płaci twórcom rankingów za umieszczenie ich oferty na jednym z pierwszych miejsc. Przydzielane są one według wcześniej określonych kryteriów. O zasadach przydzielających ubezpieczeniom poszczególne miejsca decyduje oczywiście sama osoba tworząca daną listę. Skoro jednak ranking ma ułatwić odnalezienie najtańszego ubezpieczenia OC, musi skupiać się przede wszystkim na cenach poszczególnych polis i tak też się dzieje.

To właśnie cena ma największy wpływ na pozycję ubezpieczeń. Oprócz niej bierze się pod uwagę dodatkowe opcje polis, często pojawiające się w całych pakietach. Skoro bowiem zarówno to najtańsze ubezpieczenie OC, jak i to najdroższe zapewniają kierowcom takie same poczucie bezpieczeństwa, oferujące je firmy muszą w inny sposób pozyskiwać dla siebie klientów, przygotowując dla nich wyjątkowe okazje. Często do tradycyjnych polis OC dodają różnego rodzaju udogodnienia, tworząc całe pakiety zabezpieczeń dedykowanych oczywiście kierowcom. Twórcy rankingów rzetelnie je sprawdzają, choć jak sami przyznają, nie mają one większego wpływu na pozycje polis. Zawsze najważniejsza jest dla nich po prostu cena. Kierowcy chcą wiedzieć, ile zapłacą za swoją polisę i tylko to się dla nich liczy.

Czy rankingi ubezpieczeń OC są wiarygodne?

Czy rankingi ubezpieczeń OC są wiarygodne?Oczywiście nie można w stu procentach ufać informacjom znalezionym w Internecie. Należy samodzielnie zweryfikować ich wiarygodność, sprawdzając rzeczywiste ceny przynajmniej dwóch czy trzech ubezpieczeń OC, które znajdą się w konkretnym rankingu. Jeśli naprawdę będą one kosztować tyle, ile zaznaczone zostanie w rankingu, można ponownie do niego powrócić i zacząć go analizować. Twórcy takich list zazwyczaj nic z nich nie mają. Oczywiście zarabiają na samych wyświetleniach stron czy publikowanych na nich reklamach, ale raczej nie współpracują z firmami ubezpieczeniowymi. Nie mogliby bowiem umieścić na pierwszym miejscu rankingu oferty takiej firmy, która nie byłaby najkorzystniejszą opcją na rynku. Internauci szybko dostrzegliby ten błąd i zaczęliby doszukiwać się jego sedna, odkrywając, że właściciel rankingu rzeczywiście współpracuje z pewnym ubezpieczycielem.

Nie jest łatwo znaleźć naprawdę najtańsze ubezpieczenie OC. Nieraz trzeba przejrzeć tysiące odmiennych polis i zapoznać się z ofertami najróżniejszych ubezpieczycieli, zanim odnajdzie się coś wartościowego i bezcennego. Warto się jednak o to postarać. Skoro wszystkie ubezpieczenia OC oferują kierowcom dokładnie to samo, najlepiej mimo wszystko zapłacić za nie jak najmniej, a za zaoszczędzone pieniądze wyremontować swój samochód.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

One Comment

Leave a Reply
  1. A mnie zastanawia jedna rzecz: jak ma się ubezpieczenie do przeglądu technicznego samochodu. Załóżmy, że mamy ubezpieczone auto, ale skończył nam się przegląd. W tym czasie dochodzi do wypadku z naszej winy. Jak do tego ustosunkuje się ubezpieczyciel? Wypłaci odszkodowanie, czy będzie się starał dochodzić naruszenia umowy ubezpieczenia przez właściciela pojazdu, poprzez niewykonanie przeglądu? Czy może brak przeglądu z automatu powoduje ustanie ubezpieczenia? Jak to więc jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

używany samochód

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Kiedy wymienić opony?

Kiedy wymienić opony?