Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

0
868
Ile kosztuje przegląd techniczny 2018

Wsiadając do auta musimy mieć przy sobie dokumenty uprawniające do prowadzeniu pojazdu, jednak czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny? Od pierwszego października 2018 roku w życie weszły przepisy, które mówią, że kierowcy samochodów nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego auta oraz polisy OC. Nadal obowiązkowe jest posiadanie przy sobie prawa jazdy i dowodu osobistego, na podstawie którego organy kontrolujące będą sprawdzać dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Dowód rejestracyjny będzie potrzebny podczas badania technicznego auta, przy sprzedaży pojazdu i wybierając się za granicę kraju

Za brak prawa jazdy nadal grozi mandat w wysokości 50 złotych. W sytuacji, gdy pojazd nie spełniał wymagań ochrony środowiska, zagrażał bezpieczeństwu albo porządkowi ruchu drogowego dowód osobisty był zatrzymywany przez funkcjonariusza. Obecnie zatrzymanie dokumentu będzie odnotowywane w systemie informatycznym, a kierowca otrzyma pokwitowanie.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny w trakcie stłuczki?

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny w trakcie stłuczki?Jak zachować się podczas kolizji, gdy nie chcemy wzywać policji? W tej sytuacji można poprzestać jedynie na spisaniu oświadczenia. Powinno ono zawierać dane osobowe osób uczestniczących w kolizji – sprawcy i pokrzywdzonego. Niezbędnymi danymi są w tej sytuacji imiona i nazwiska, adresy korespondencyjne, informacje dotyczące marki pojazdów, ich numerów rejestracyjnych, jak również nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie ma potrzeby, a nawet nie jest wskazane udostępnianie i fotografowanie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego. Posiadając numer rejestracyjny auta uczestniczącego w kolizji, możemy sprawdzić numer jego polisy ubezpieczeniowej i nie musimy obawiać się, że podane dane są nieprawdziwe. Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dostępne są informacje na temat ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Niektórzy uważają, że dobrym rozwiązaniem jest sfotografowanie dowodu rejestracyjnego telefonem, dzięki czemu będziemy mieć je stale przy sobie. Trzeba być jednak świadomym, że zgubienie telefonu wiąże się z niebezpieczeństwem utraty danych osobowych zawartych w dowodzie.

Nowe przepisy są niewątpliwie ułatwieniem dla kierowców, szczególnie gdy z samochodu korzysta większa liczba osób i zapominamy o przekazaniu sobie dokumentów. Do końca września 2018 roku wiązało się to z otrzymaniem mandatu w wysokości 50 złotych za każdy dokument.

Aktualizacja 17.01.2019

Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy nie zwalniają kierowców z posiadania dowodu rejestracyjnego. Nadal będzie on niezbędny podczas załatwiania różnego rodzaju formalności. Wyjazd za granicę, sprzedaż auta, przegląd techniczny. Wtedy niezbędne jest okazanie dowodu rejestracyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj