Świat producenta opakowań – wady i zalety opakowań żywności

0
40
Świat producenta opakowań - wady i zalety opakowań żywności

W dobie epidemii koronawirusa zakupy online cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż ta forma załatwiania sprawunków jest dostępna od lat, przymusowy dystans społeczny skłonił klientów do wyjątkowego jej docenienia. Wśród chętnie zamawianych produktów znajdują się również produkty żywnościowe, w tym dania już gotowe do spożycia. Równie istotne jak cały proces tworzenia żywności jest to, aby żywność ta bezpiecznie znalazła się w rękach klienta. Do tego konieczne jest odpowiednie opakowanie oraz jego zabezpieczenie, o czym musi pamiętać każdy producent opakowań.

Opakowania z tworzyw sztucznych

Tego typu opakowania są mocno rozpowszechnione z kilku powodów. Są wytrzymałe, co gwarantuje wysoki poziom ochrony zawartości. Do tego mają zdecydowanie niższą wagę, niż np. opakowania metalowe, przez co są wygodne w przenoszeniu i w transporcie. Dodatkowo są to materiały tanie, opłacalne. Producenci opakowań muszą jednak liczyć się z tym, że wytwarzanie tego rodzaju towaru może źle się odbić na wizerunku firmy. Świat wszedł w erę ekologii, a opakowania z tworzyw sztucznych znalazły się na celowniku aktywistów. Często apeluje się, by odchodzić od plastiku na rzecz innych materiałów, chroniąc w ten sposób środowisko.

Opakowania papierowe

Mogą rywalizować z opakowaniami z tworzyw sztucznych pod względem lekkości oraz stosunkowo niskich kosztów wyprodukowania – łącznie z pozytywem wynikającym z możliwości pozyskania surowca z makulatury. Przegrywają jednak zdecydowanie na polu wytrzymałości i uniwersalności – są podatne na rozerwania, w dodatku nadają się jedynie do przechowywania suchych produktów żywnościowych. Gdy w grę wchodzi dostarczanie towaru na większą skalę, a żywność musi w takiej paczce odbyć dłuższą podróż, łatwo o uszkodzenie opakowania.

Opakowania metalowe

Są bardzo wytrzymałe i przez to praktyczne, nadają się do przechowywania właściwie wszystkich rodzajów żywności. Producenci opakowań mogą dzięki temu wytwarzać różne rodzaje metalowych pudełek, które z pewnością znajdą rynek zbytu – ten rodzaj opakowań jest bardzo uniwersalny. Problemem jest natomiast znacznie wyższa niż w przypadku dwóch powyższych rodzajów opakowań waga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj